Marskość wątroby

 

Wątroba jest narządem bardzo ważnym, a wszelkie zaburzenia związane z jej pracą mają fatalny wpływ na ogólny stan naszego zdrowia. Nie brak też takich chorób wątroby, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia. Jedną z nich jest marskość wątroby – choroba, wokół której wciąż krąży wiele błędnych przekonań. Co każdy z nas powinien wiedzieć?

Marskość wątroby: na czym polega ta choroba?
O marskości wątroby można mówić w chwili, gdy dochodzi do uszkodzenia komórek wątroby. W chwili, gdy pojawia się taki problem, gładka powierzchnia wątroby zmienia swój wygląd. Staje się nierówna i guzkowata, charakterystyczną jej cechą są też włókniste blizny.

Jak w porę rozpoznać tę chorobę?
Marskość wątroby jest przypadłością dość podstępną, a sama choroba dość długo może się rozwijać bez wysyłania konkretnych symptomów. Z czasem jednak pojawiają się tak uciążliwe objawy, jak nudności, brak apetytu oraz ogólne osłabienie. Typowymi problemami, które pojawiają się wraz z rozwojem choroby, są też obrzęki nóg oraz wodobrzusze. Pacjenci dotknięci problemem marskości często cierpią też z powodu niedokrwistości oraz żółtaczki.

Marskość wątroby i jej przyczyny
Marskość wątroby to poważny problem, który często bywa traktowany jako przypadłość alkoholików. To wielki błąd, gdyż nie tylko osoby często sięgające po alkohol są na taki problem narażone. Wiadomo, że im więcej trunków wypijemy, tym większe ryzyko pojawienia się tej choroby, nie oznacza to jednak, że rezygnacja z picia alkoholu całkowicie uchroni nas przez problemem z marskością wątroby. Jakie czynniki mogą dodatkowo wpływać na rozwój takiej choroby? Z pewnością wszelkiego rodzaju stany zapalne, które atakują wątrobę, są poważnym zagrożeniem dla tego narządu i znacznie zwiększają ryzyko pojawienia się problemów z marskością.

Jak walczyć z tym problemem?
Marskość wątroby jest jedną z tych chorób, w przypadku których leczenie jest procesem trudnym i wymagającym. Niestety, całkowite wyleczenie nie jest możliwe, coraz większe są jednak możliwości powstrzymywania rozwoju tej choroby. Zdrowa dieta oraz prowadzenie takiego stylu życia, który nie narazi wątroby na nadmierne obciążenie to podstawa, o której nie można zapominać. W ułożeniu programu żywieniowego, który w danym przypadku będzie najlepszym rozwiązaniem, może pomóc dobry dietetyk. To dzięki niemu można opracować takie menu, które dla wątroby dotkniętej problemem marskości będzie najlepszym rozwiązaniem.